Kodeks Pracy wprowadza jednak od wskazanej reguły pewne odstępstwa. Przykładem takiej regulacji jest art. 1671 Kodeksu Pracy, zgodnie z którym w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu wypoczynkowego.
Z mocy przywołanego przepisu możliwość udzielenia urlopu mocą jednostronnej decyzji pracodawcy (nawet jeżeli w planie urlopów określono inny termin wykorzystania urlopu) zastrzeżona jest wyłącznie do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Pracodawca nie ma możliwości narzucenia pracownikowi terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego, gdy do rozwiązania umowy o pracę dochodzi za porozumieniem stron „z datą przyszłą” w stosunku do daty zawarcia porozumienia. Decyzję w tym zakresie pracodawca podejmuje sam. Nie musi niczego uzgadniać z pracownikiem. Może również nie udzielić pracownikowi urlopu i wypłacić mu po rozwiązaniu stosunku pracy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Podkreślenia wymaga, że pracodawca udziela pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia maksymalnie w takim wymiarze jaki pracownikowi przysługuje zgodnie z zasadą proporcjonalności urlopu w roku ustania stosunku pracy. Urlopu zaległego pracodawca w okresie wypowiedzenia może udzielić w pełnym wymiarze.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową związaną z powyższą tematyką.