Umowa szkoleniowa jest inaczej zwana umową o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Zawiera się ją na piśmie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Określa wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowa musi zostać zawarta, jeśli pracodawca zobowiązuje pracownika do pozostawania u niego w zatrudnieniu przez określony w umowie czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
1. urlop szkoleniowy;
2. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 1031 kodeksu pracy).
Pracodawca, który finansuje podnoszenie kwalifikacji przez pracownika, może żądać, aby ten „odpracował” poniesione koszty. Oznacza to, że strony zawrą umowę, w której treści przewidzą postanowienie, na mocy którego pracodawca zobowiąże pracownika do pozostawania u niego w zatrudnieniu przez określony w umowie czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1034 § 3 kodeksu pracy).
Ustawodawca zastrzegł, że w sytuacjach określonych w art. 1035 kodeksu pracy pracodawca może żądać od pracownika zwrotu kosztów poniesionych w związku
z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. W myśl tego przepisu pracownik zobowiązany jest do zwrotu kosztów, w przypadku, gdy:
- bez uzasadnionych przyczyn pracownik nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
- pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia
z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, nie dłuższym niż 3 lata, - w terminie określonym w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownik rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z uwagi na mobbing,
- w terminie określonym w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 kodeksu pracy (pracodawca nie przeniesie pracownika w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe; pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika) lub art. 943 kodeksu pracy (mobbing), mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.
Obowiązek zwrotu kosztów nie powstanie w przypadku ustania stosunku pracy
z innych przyczyn niż określone w art. 1035 kodeksu pracy. Z art. 1035 in fine kodeksu pracy wynika, iż pracownik obowiązany jest do zwrotu kosztów z tytułu dodatkowych świadczeń w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia. Do dodatkowych świadczeń pracodawcy związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych należą m.in. opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 kodeksu pracy). Pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu wynagrodzenia wypłaconego mu za czas urlopu szkoleniowego i za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy w celach szkoleniowych.