27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
01.03.2024 r.
3 min

Umowa o dzieło na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
01.03.2024r.
3 min

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Na jej podstawie wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła za wynagrodzeniem. Dzieło może mieć postać materialną lub niematerialną. Nie istnieje ono w chwili zawierania umowy, ale po jego ukończeniu jest samoistne, niezależne od dalszych działań wykonawcy.

Wynagrodzenie z umowy o dzieło może zostać określone ryczałtowo lub kosztorysowo. Ponadto, jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, to dopuszczalne jest podwyższenie wynagrodzenia. Środki z tej umowy powinny zostać zakwalifikowane jako przychód z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane na zasadach ogólnych.

Jeżeli przedmiotem umowy jest stworzenie dzieła w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to umowa może przewidywać przeniesienie autorskich praw majątkowych do dzieła. Decyzja stron w tym zakresie ma wpływ na sposób jej rozliczenia i uwzględnienie kosztów uzyskania przychodu w odpowiedniej wysokości. Jeżeli nie dojdzie do przejścia praw autorskich, to wykonawcy będzie przysługiwało prawo do zastosowania jedynie dwudziestoprocentowych (20%) kosztów uzyskania przychodu. Podwyższone (50%-owe) koszty przysługują twórcom z tytułu korzystania z praw autorskich i artystom wykonawcom korzystającym z praw pokrewnych (art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W każdym przypadku w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa powyżej, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli kwoty 85 528 złotych. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy pięćdziesięcioprocentowej (50%), koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych (art. 22 ust. 10 ustawy o PIT).

Przychód z tytułu zawartej umowy o dzieło przenoszącej prawa autorskie, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.