Przedsiębiorcy, którzy działają na obszarach objętych powodzią i ponieśli z tego powodu negatywne skutki, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo przysługują im ulgi podatkowe. Mogą wystąpić do Krajowej Administracji Skarbowej o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty należności podatkowych i umorzenie zaległości podatkowych.
Oczywiście każdy podatnik może skorzystać z ulg w opłacaniu podatków na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej. W tym celu musi złożyć wniosek, w którym wykaże istnienie ważnego interesu podatnika albo interesu publicznego. Wnioski o odroczenie terminu płatności i rozłożenie podatku na raty trzeba złożyć przed upływem terminu jego płatności. Natomiast wniosek o umorzenie zaległości podatkowych składa się po powstaniu zaległości, czyli najwcześniejdzień po terminie płatności podatku.
Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 roku w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r., przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą skorzystać z ulg na szczególnych zasadach. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy mają siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkania na terenie gminy poszkodowanej oraz prowadzą działalność gospodarczą na tym terenie. Gminy te zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie.
Wskazane wyżej rozporządzenie Ministra Finansów przewiduje ulgi dla przedsiębiorców, obejmujące odroczenie terminu płatności podatków:
- podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT),
- podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PPE),
- podatku o towarów i usług (VAT)
- podatku od wynagrodzeń pracowników (PIT-4).
Przedsiębiorcy, których dotknęły skutki powodzi, nie muszą wpłacać zaliczek na PIT i CIT za miesiące i kwartały przypadające od sierpnia do grudnia 2024 roku. Mogą rozliczyć je dopiero w zeznaniach rocznych. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych do 31 marca 2025 roku, a w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do 30 kwietnia 2025 roku. Odroczenie zapłaty podatku VAT obowiązuje do 25 stycznia 2025 roku. Do 25 listopada 2024 roku podatnicy są zobowiązani do złożenia deklaracji oraz ewidencji, przypadających w okresie od września do października 2024 roku.