Jedną z ulg podatkowych obowiązujących w polskim systemie podatkowym jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów osiąganych przez rodziców wychowujących co najmniej czworo dzieci.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ulgi dla rodzin 4+, będzie mógł skorzystać rodzic, który osiąga przychody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, z tytułu:
a) stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
b) umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8,
c) pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27 [skala podatkowa], art. 30c [podatek liniowy] albo art. 30ca [podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej] albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
d) zasiłku macierzyńskiego
– który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e i 8, wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci – wykonywał ciążący na nim obowiązek alimentacyjny albo sprawował funkcję rodziny zastępczej, z zastrzeżeniem ust. 39 i 44–48.
Z omawianej ulgi ma prawo skorzystać każdy z rodziców lub opiekunów prawnych, który choćby przez jeden dzień w roku podatkowym wypełniał przesłanki opisane powyżej.
Ulga przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci:
- małoletnich, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów,
- pełnoletnich, otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów, oraz
- pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, jeżeli dzieci te w roku podatkowym nie uzyskały: dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenie), z wyjątkiem renty rodzinnej, dochodów opodatkowanych 19% podatkiem dochodowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych, przychodów zwolnionych w ramach ulgi dla młodych i ulgi na powrót – w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.