Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Podatek PIT
12.12.2023 r.
4 min

Udział pracownika w wigilii na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
12.12.2023r.
4 min

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj poprzedzają świąteczne spotkania firmowe. Wigilie pracownicze mogą przybrać postać formalnej kolacji lub niewielkiego spotkania w siedzibie firmy. Mogą być one składkowe (kiedy pracownicy płacą za udział w nich lub przynoszą przygotowane potrawy) albo sfinansowane przez pracodawcę. Czy udział w takim wydarzeniu powinien zostać zakwalifikowany jako przychód pracowników w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przychody ze stosunku pracy definiuje art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w pewnym uproszczeniu jako wszystkie te świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy. Zgodnie z jego treścią za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W omawianym zakresie wątpliwości może budzić udział pracowników w spotkaniu zorganizowanym i sfinansowanym przez pracodawcę. W takiej sytuacji możliwość wzięcia udziału w wigilii pracowniczej stanowi pewnego rodzaju korzyść dla pracownika, a więc może być kwalifikowana jako nieodpłatne świadczenie. Aby tak się stało muszą zostać spełnione przesłanki określone w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku (sygnatura K 7/13). Na tej podstawie za inne nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy mogą zostać uznane świadczenia, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (pracownik skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich pracowników).

Dokonując oceny można stwierdzić, że świadczenie w postaci udziału w wigilii firmowej co do zasady nie jest spełniane w interesie pracownika, lecz w interesie pracodawcy. Ma ono na celu przede wszystkim budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami, co w konsekwencji ma korzystnie wpływać na świadczoną przez nich pracę. Można również przyjąć, że pracownik nie wziąłby udziału w takim spotkaniu, gdyby nie było ono zorganizowane przez pracodawcę. Co za tym idzie brak jest podstaw do uznania, że pracownik w ten sposób zaoszczędził wydatku, a więc że osiągnął realną (wymierną) korzyść. Co więcej świadczenie w postaci zapewnienia możliwości uczestnictwa w spotkaniu ma charakter ogólnodostępny (nie jest skierowane do indywidualnego pracownika) i nie można określić wartości świadczenia przypadającej na jednego pracownika. W konsekwencji udział pracownika w wigilii firmowej nie powinien być kwalifikowany jako jego przychód ze stosunku pracy.