Gromadzenie środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ma charakter dobrowolny i powszechny. Głównym założeniem tego programu jest długofalowe oszczędzanie przez pracowników, współfinansowane dodatkowo przez pracodawców i państwo. Osoby, które zdecydowały się na uczestnictwo w PPK, powinny otrzymać informację o stanie swoich oszczędności do końca lutego bieżącego roku.
Na rachunku oszczędnościowym uczestnik PPK gromadzi następujące środki:
- środki własne,
- środki od pracodawcy,
- wpłaty finansowane z budżetu państwa.
Z wynagrodzenia pracownika potrącane jest 2%, jako własna wpłata podstawowa. Pracodawca natomiast finansuje wpłatę podstawową w wysokości 1,5% wynagrodzenia tego pracownika. Ustawodawca przewiduje dodatkowo możliwość zmniejszenia i zwiększenia wpłaty pracownika. Może być ona mniejsza, jeżeli pracownik osiąga w danym miesiącu wynagrodzenie z różnych źródeł nieprzekraczające kwoty odpowiadającej 1,2‑krotności minimalnego wynagrodzenia. W takim przypadku wpłata może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale więcej niż 0,5%. Pracownik, który chce odkładać dodatkową sumę, może to robić w wysokości kolejnych 2% wynagrodzenia. Pracodawca może także zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje wpłatę powitalną i dopłaty roczne, jeśli spełnia ustawowe wymogi.
Informacje o stanie środków na rachunkach uczestników PPK powinny zostać przygotowane do końca lutego przez instytucje finansowe, które prowadzą te rachunki. Będzie można znaleźć w nich dane o wysokości wpłat dokonanych na ten rachunek w poprzednim roku kalendarzowym oraz o innych transakcjach zrealizowanych na rachunku PPK uczestnika w poprzednim roku. Co do zasady, informacja roczna może być przekazana w formie elektronicznej, a na żądanie uczestnika również papierowo. Warto pamiętać, że uczestnicy mogą w każdej chwili sprawdzać stan rachunku i źródło pochodzenia środków, logując się do swojego kontaza pośrednictwem serwisu instytucji finansowej albo w serwisie mojeppk.pl.