28.01.2013 r.
4 min

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wymiarze dobrowolnym – zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.01.2013r.
4 min

Fundamentalną zmianą zapisu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w wymiarze dobrowolnym, jest rozszerzenie liczby osób ubezpieczonych, które mogą skorzystać z wariantu ubezpieczenia w wymiarze fakultatywnym. Zatem od
1 stycznia 2013 r. prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo.

W sytuacji gdy ubezpieczony zgłoszony do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w wymiarze dobrowolnym, podejmuje czynność rodzącą obowiązek objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym (np. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej), od dnia powstania tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych, osoba ubezpieczona nie ma prawa do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na zasadzie dobrowolności.

Ustawodawca zastrzega jednak, że jeżeli okres dobrowolnego ubezpieczenia będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Pamiętać należy, że fakultatywny charakter ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie wiąże ubezpieczonego z możliwością podlegania ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Podstawa wymiaru składek dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych w wymiarze dobrowolnym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. W sytuacji kiedy dokonujemy zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trakcie miesiąca rozliczeniowego np. od połowy tego miesiąca, kwotę podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Przykład:

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostaje zrealizowane od dnia 7 stycznia 2013 r. Zatem podstawa wymiaru składek za miesiąc styczeń wynosi:
1600 zł : 31 (liczba dni w miesiącu) x 25 (liczba dni obejmujących okres ubezpieczenia w miesiącu) = 1290, 32 zł.

Pamiętać należy również, że roczna podstawa wymiaru deklarowanych składek na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe, nie może przekraczać w danym roku kalendarzowym, kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Zgłoszenia do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w wymiarze dobrowolnym następuje od dnia wskazanego w dokumencie zgłoszeniowym, data podjęcia takiego ubezpieczenia nie może być jednak wcześniejsza niż data złożenia tego wniosku do ZUS (w przypadku realizacji zgłoszenia pocztą bierzemy pod uwagę datę stempla pocztowego).

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dokonane powinno być na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 19 00 xx. Mimo, że specyfika tego rodzaju ubezpieczeń czyni osobę jednocześnie ubezpieczonym i płatnikiem, zaznaczyć trzeba że w tej sytuacji osoba podlegająca ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym w wymiarze dobrowolnym jest zwolniona z obowiązku złożenia do ZUS dokumentu ZUS ZFA (zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek – osoby fizycznej).

Obowiązek rozliczeniowy

Osoba zgłoszona do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych ma obowiązek w terminie do 10 dnia następnego miesiąca, złożyć deklarację rozliczeniową na druku ZUS DRA. Ubezpieczony opłacający za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowana jest kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym miesiącu.

Zobacz szkolenia: