Dzięki nowemu pomysłowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podatnik nie będzie musiał już samodzielnie wypełniać rocznego zeznania podatkowego ani wnioskować o jego częściowe wypełnienie. Na podstawie danych przekazanych od płatników oraz rozliczeń rocznych za poprzednie lata KAS automatycznie przygotuje i udostępni PIT-37 lub PIT-38. Nie będzie konieczne przedkładanie dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulg i innego rodzaju odliczeń. Wszelkie niezbędne informacje zostaną zaciągnięte z systemów informatycznych KAS oraz pobrane od instytucji zewnętrznych.
Od 2020 roku, czyli dla potrzeb rozliczeń podatkowych za 2019 rok, dodane będą także informacje z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) i PESEL (dane dotyczące ulgi na dzieci). Wtedy też KAS będzie przygotowywał deklaracje PIT-36 i PIT-36L dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Już w 2019 r. KAS (przy rozliczeniach za 2018 r.) przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W praktyce oznacza to, że blisko 50% osób fizycznych będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć. Równocześnie w każdym przypadku do decyzji podatnika pozostanie, czy chce sprawdzić swój e-PIT, zmienić, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1% – powiedziała minister finansów, prof. Teresa Czerwińska (źródło – www.mf.gov.pl).
Nowa usługa „Twój e-PIT” zostanie udostępniona za pośrednictwem aplikacji na Portalu Podatkowym, a podatnik będzie miał wgląd do swojego rozliczenia po 15 lutego. Konieczne będzie uwierzytelnienie Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo danymi autoryzacyjnymi. Podatnik, po zweryfikowaniu przygotowanej przez KAS deklaracji, będzie mógł podjąć kilka czynności. Jeżeli nie będzie chciał wprowadzić w niej zmian, po prostu ją zaakceptuje. Jeżeli założył skorzystanie z innych ulg, o których organy podatkowe nie będą miały danych, będzie musiał uzupełnić zeznanie w tym zakresie na własną rękę (np. ulga na internet). Będzie mógł również samodzielnie wprowadzić zmiany, jeżeli uzna to za stosowne, a także dodać informacje, którymi KAS nie dysponuje. Pomimo przygotowania zeznania podatkowego przez KAS podatnik będzie mógł je odrzucić i samodzielnie wypełnić deklarację roczną. Trzeba jednak pamiętać, że PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego, jeżeli podatnik nie podejmie jakiejkolwiek aktywności.
Nowy pomysł Ministerstwa Finansów jest w trakcie dopracowywania. Konieczne jest przygotowanie nowego Portalu Podatkowego oraz wprowadzenia zmian w prawie. W opinii Ministerstwa „Twój e-PIT” może zostać udostępniony nawet dla ponad 25 milionów podatników.