W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (art. 97 § 1 zd. 1 kodeksu pracy). Zgodnie z art. 97 § 2 kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące między innymi trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. To samo wynika z treści § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy – w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem – strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia.
Jak wynika z zawartej w przywołanym już wcześniej rozporządzeniu części „Sposób wypełnienia świadectwa pracy”: „W ust. 4 lit. a – pracodawca wskazuje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 231 § 4 lub 5 (rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika za uprzedzeniem w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę), w art. 30 § 1, w art. 48 § 2 (rozwiązanie stosunku pracy za uprzedzeniem przez pracownika, który został przywrócony do pracy u poprzedniego pracodawcy), w art. 683 (rozwiązanie poprzedniego stosunku pracy w związku z powołaniem), w art. 201 § 2 Kodeksu pracy (rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym z uwagi na okoliczność, iż praca zagraża zdrowiu młodocianego) lub w przepisach odrębnych. Dodatkowo w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 Kodeksu pracy:
- za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia – pracodawca wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie,
- bez wypowiedzenia – pracodawca wskazuje art. 52 albo art. 53, albo art. 55 Kodeksu pracy,
- na mocy porozumienia stron albo za wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika – pracodawca wskazuje art. 1 albo art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Ponadto stosunek pracy może także ustać na skutek wygaśnięcia, o czym również powinna zostać uczyniona wzmianka w świadectwie pracy. Wtedy jako podstawę prawną pracodawca wskazuje np.:
- art. 631 kodeksu pracy – wygaśnięcie stosunku pracy wskutek śmierci pracownika;
- art. 632 kodeksu pracy – wygaśnięcie stosunku pracy wskutek śmierci pracodawcy;
- art. 66 kodeksu pracy – wygaśnięcie umowy o pracę w związku z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania.
Pracodawca może również powołać się na tryby rozwiązania stosunku pracy wskazane w przepisach odrębnych.