Zgodnie z art. 632 § 1 i 3 KP, z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba, że zostaną oni przejęci przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 KP.
Według aktualnego brzmienia art. 632 § 2 KP, pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Brzmienie to zostało ustalone na mocy ustawy z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1220) – dalej: „nowela”. Przed tą zmianą przepis ten stanowił, że pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z przyczyn określonych w § 1 (tj. z powodu śmierci pracodawcy), przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
W stanie prawnym sprzed 22.02.2016 r. przepis art. 33 KP przewidywał jednolity 2-tygodniowy okres wypowiedzenia dla umów o pracę na czas określony. Ten rodzaj umowy o pracę mógł być rozwiązany w tym trybie, pod warunkiem jednoczesnego spełnienia dwóch następujących przesłanek:
- umowa została zawarta na co najmniej 6 miesięcy,
- w treści umowy strony zastrzegły możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem (tzw. klauzula wypowiedzenia).
Fakt ten sprawiał, że brak było możliwości wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony jeżeli została zawarta na krócej niż 6 miesięcy bądź takiej, która co prawda była zawarta na dłużej lecz nie posiadała wspomnianej klauzuli.
Artykuł 33 KP został uchylony na mocy noweli i począwszy od 22.02.2016 r. zasady wypowiadania umów o pracę na czas określony reguluje art. 36 KP. W następstwie tego faktu, długość okresu wypowiedzenia nie jest już stała lecz wydłuża się wraz z okresem zatrudnienia u danego pracodawcy (tzw. stażem zakładowym), natomiast możliwość skorzystania z rozwiązania umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem nie jest uwarunkowana zastrzeżeniem omawianej klauzuli w treści umowy.
Dotyczy to jednak umów o pracę na czas określony, które będą zawierane po 22.02.2016 r. W odniesieniu do umów o pracę na czas określony, które obowiązywały już w dniu 22.02.2016 r. i nie posiadały klauzuli wypowiedzenia – przepisy przejściowe noweli przewidują szczególną regulację. Zgodnie z art. 14 ust. 2 noweli, w zakresie dopuszczalności wypowiedzenia takich umów o pracę stosuje się przepisy dotychczasowe.
W kontekście okoliczności opisanych w zapytaniu, odwołanie do „przepisów dotychczasowych” sprawia, że w tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 632 § 2 KP w brzmieniu sprzed 22.02.2016 r., który dla przypadków, gdy z powodu śmierci pracodawcy wygasła umowa o pracę na czas określony, przewidywał prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni, bez względu na to, czy umowa taka posiadała klauzulę wypowiedzenia, czy też nie.