Zmiany nie obejmują natomiast trybów udzielania tego rodzaju urlopu. Nadal pracownica będzie mogła złożyć pracodawcy wniosek, z którego będzie wynikało, że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, tyle że wniosek taki powinien zostać złożony w terminie 21 dni od dnia porodu, a nie, jak dotychczas, w terminie 14 dni od dnia porodu. Korzystanie z urlopu rodzicielskiego udzielonego w tym trybie daje pracownicy możliwość dzielenia się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu. Dotyczy to również pracownika – ojca wychowującego dziecko w przypadku, gdy ubezpieczona – matka dziecka złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
W opisanej powyżej sytuacji pisemny wniosek dotyczący:
- rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;
- udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.
Gdy natomiast pracownica nie złoży wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni od dnia porodu, wówczas zarówno pracownica, jak i pracownik – ojciec wychowujący dziecko będą mogli skorzystać z tego urlopu składając pracodawcy wniosek najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wykorzystywania tego urlopu, czyli 21 dni przed zakończeniem wykorzystywania urlopu macierzyńskiego.
Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy pracownik będzie w trakcie wykorzystywania urlopu rodzicielskiego w dniu 2 stycznia 2016 r. Wówczas o kolejną część tego urlopu będzie mógł wystąpić do pracodawcy składając wniosek na 14 dni przed rozpoczęciem jej wykorzystywania.