04.08.2014 r.
1 min

Termin wypłaty odprawy emerytalnej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.08.2014r.
1 min

Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 października 1990 r. (sygn. akt I PR 284/90) „z istoty roszczenia o odprawę emerytalną (art. 455 k.c. w zw. z art. 300 k.p.) wynika, że staje się ono wykonalne w chwili przejścia na emeryturę. Termin ten uzależniony jest więc od zaistnienia określonego zdarzenia prawnego, a nie od uzyskania o nim wiedzy przez dłużnika”.
Z powyższego wynika zatem, że odprawę emerytalną należy pracownikowi wypłacić w dniu ustania zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę. Istotnym jest również, że odprawę należy wypłacić pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy, a nie w terminie wypłaty wynagrodzenia, chyba że terminy te zbiegną się w czasie.

Innymi słowy, jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę dniu 12 maja, a u pracodawcy wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacane jest z dołu, do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego,
to pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odprawę w dniu 12 maja, a nie w dniu 10 czerwca, tj. w dniu wypłaty wynagrodzenia za maj.

Pracownik, któremu pracodawca wypłacił odprawę z opóźnieniem, może dochodzić przed sądem odsetek z tytułu opóźnienia w jej wypłacie.