23.07.2015 r.
3 min

Szkolenie wstępne w dziedzinie bhp nie może zostać zorganizowane w formie e-learningu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.07.2015r.
3 min

Rozporządzenie ws. szkoleń bhp1 przewiduje cztery formy, w jakich może zostać zorganizowane szkolenie w dziedzinie bhp. Są nimi: instruktaż, kurs, seminarium oraz samokształcenie kierowane. Definicja każdej z tych form została przedstawiona w § 1a rozp. ws. szkoleń bhp, zgodnie z którym:

  1. instruktaż jest formą szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp;
  2. kurs jest formą szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 15 godzin lekcyjnych, składającą się z zajęć teoretycznych i praktycznych, umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp;
  3. seminarium jest formą szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin lekcyjnych, umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp;
  4. samokształcenie kierowane jest formą szkolenia umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

Szkolenie w dziedzinie bhp jest prowadzone jako szkolenie wstępne i szkolenie okresowe. Nie wszystkie wymienione formy znajdują zastosowanie do obydwu tych rodzajów szkoleń. Szkolenie wstępne może być zorganizowane wyłącznie w formie instruktażu (zob. § 8 rozp. ws. szkoleń bhp). Tym samym nie może być ono zorganizowane w żadnej z pozostałych wymienionych powyżej form, w tym m.in. w formie e-lerningu. 

Samokształcenie kierowane znajduje natomiast szerokie zastosowanie w ramach szkolenia okresowego. Pewnym wyjątkiem w tym zakresie są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.

Przeczytaj:


1rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 ze zm.)

""