06.08.2015 r.
3 min

Szkolenie pracowników wyznaczonych do ewakuacji, gaszenia pożarów i udzielania pierwszej pomocy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.08.2015r.
3 min

Przez pewien stosunkowo krótki czas (od 18.01. do 4.08.2009 r.) art. 2091 § 1 pkt 2b KP stanowił, że wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników powinno odbywać się zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej. Odwołanie do przepisów o ochronie przeciwpożarowej mogło sugerować, że na pracodawcach spoczywa m.in. obowiązek skierowania omawianych pracowników na specjalistyczne szkolenia organizowane przez komendy wojewódzkie i ośrodki szkoleniowe Państwowej Straży Pożarnej. W wyniku zmiany treści tego przepisu i uchyleniu wspomnianego odwołania obecnie nie ulega wątpliwości, że obowiązku takiego nie ma.

Należy mieć na uwadze, że omawiani pracownicy nie mają zastępować zawodowych służb ratownictwa medycznego oraz straży pożarnej. Ich rola ogranicza się jedynie do podjęcia doraźnych działań do momentu przybycia tychże służb.

Tym samym w aktualnym stanie prawnym w celu uzyskania wiedzy i umiejętności niezbędnych do pełnienia omawianej funkcji wystarczające jest ukończenie szkolenia bhp.

Zgodnie z treścią tzw. ramowych programów szkolenia, problematyka dotycząca podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru, a także problematyka dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku jest objęta zakresem tematycznym każdego szkolenia bhp1. W zależności od rodzaju grupy szkoleniowej, na omówienie każdego z tych tematów przewidziane zostały od jednej do trzech 45-minutowych jednostek szkoleniowych.  

A zatem, zadania określone w art. 2091 § 1 pkt 2 KP może wykonywać każdy pracownik, który posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca skierował pracowników wyznaczonych do wykonywania tychże zadań na dodatkowe kursy organizowane przez firmy szkoleniowe w celu podniesienia umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, czy też udzielania pierwszej pomocy.


1Zob. Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 ze zm.)

""