Zgodnie z jego § 1 pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy w systemie przerywanego czasu pracy (art. 139 kodeksu pracy), w oparciu o rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny lub odpowiedni przedział godzin rozpoczynania pracy (art. 1401 kodeksu pracy) albo w indywidualnym rozkładzie czasu pracy (art. 142 kodeksu pracy). Wniosek taki może zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Uprawnionymi do jego złożenia są:
- pracownik-małżonek albo pracownik-rodzic dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,
- pracownik-rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (również po ukończeniu przez dziecko 18 lat),
- pracownik-rodzic:
- dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (również po ukończeniu przez dziecko 18 lat) oraz
- dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (również po ukończeniu przez dziecko 18 lat).
Co do zasady pracodawca ma obowiązek uwzględnienia wniosków pracownika w tym zakresie. Może jednak odmówić, jeżeli uwzględnienie wniosku nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca musi poinformować pracownika na piśmie lub z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej (art. 1431 § 2 kodeksu pracy).
„Mając na względzie cel regulacji, jakim jest dobro dziecka, należy przyjąć, że obowiązek zastosowania jednego z powyższych trzech systemów czasu pracy [systemu przerywanego czasu pracy (art. 139 kodeksu pracy), rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny lub odpowiedni przedział godzin rozpoczynania pracy (art. 1401 kodeksu pracy) albo indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142 kodeksu pracy)] występuje także wtedy, gdy pracodawca nie stosuje ich wobec innych pracowników, w konsekwencji czego systemy te nie są znane np. regulaminowi pracy.” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).