05.03.2019 r.
2 min

Sytuacja pracownika w okresie wypowiedzenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.03.2019r.
2 min

W okresie wypowiedzenia pracownikowi przysługują wszystkie uprawnienia, które przysługują wszystkim pracownikom, w tym także prawo do wynagrodzenia w określonej wysokości. Jeśli wszystkim pracownikom zakładu pracy zostały przyznane podwyżki, a pominięto tylko pracownika, który jest w trakcie wypowiedzenia, to należy to traktować jako nieuzasadnioną szykanę i naruszenie prawa (por. wyrok Sądu Najwyższego z 13 listopada 1990 r., sygn. akt I PR 352/90). W oparciu o przedstawione stanowisko judykatury należy stwierdzić, że pozostawanie w okresie wypowiedzenia nie może stanowić samodzielnego kryterium dyferencjacji pracowników.

Pracownik w okresie wypowiedzenia w żaden sposób nie jest zwolniony z wypełniania swoich obowiązków pracowniczych w sposób sumienny i staranny. Co więcej, pracodawca może w dalszym ciągu kierować do niego swoje polecenia, a także korzystać z innych uprawnień, które przysługują mu wobec pracowników.

W sytuacji gdy pracodawca nie widzi szans na dalszą współpracę z pracownikiem lub z powodu utraty zaufania nie chce dopuścić do pracy pracownika w okresie wypowiedzenia, może zdecydować się na zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia, choć nie wykonuje pracy.

Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługuje prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Z tego uprawnienia może skorzystać pracownik, którego okres wypowiedzenia trwa co najmniej 2 tygodnie. Liczba dni na poszukiwanie pracy jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia (2 lub 3 dni robocze). Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.  

Dodatkowo pracodawca może udzielić pracownikowi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego, który mu przysługuje, nawet jeśli nie został on przewidziany w tym terminie w planie urlopów. Art. 1671 kodeksu pracy stanowi bowiem, iż w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mi urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu , z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 kodeksu pracy (zgodnie z zasadami dotyczącymi urlopu udzielanego proporcjonalnie do przepracowanego okresu).