26.09.2011 r.
1 min

Świadczenia nienależnie pobrane

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.09.2011r.
1 min

Jeśli świadczenie w ogóle nie zostałoby przyznane, gdyby organ rentowy lub sąd nie został wprowadzony w błąd, wówczas świadczenie podlega zwrotowi w całości. Jeśli w skutek przedstawienia nieprawdziwych danych świadczenie zostało wypłacone w zawyżonej wysokości, zwrot obejmuje nienależną nadwyżkę.

Świadczenie jest świadczeniem nienależnie pobranym tylko wówczas, postępowanie zainteresowanego miało charakter umyślny.
Organ rentowy nie może żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach – za okres dłuższy niż 3 lata.

Organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.