Podatek PIT
09.05.2025 r.
4 min

Stypendia na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
09.05.2025r.
4 min

Słownik języka polskiego definiuje stypendium jako pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp.,f na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; a także naukę, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy[1]. Stypendia mogą pochodzić z przeróżnych źródeł i być finansowane przez wiele instytucji. To od podmiotu fundującego stypendium zależy, czy jego wartość podlega opodatkowaniu, czy korzysta ze zwolnienia.

Stypendium może podlegać opodatkowaniu, korzystać ze zwolnienia w całości lub tylko w części. Ze zwolnienia od opodatkowania w pełnym zakresie będą korzystać między innymi świadczenia:

  • przyznane w oparciu o przepisy dotyczące stopni naukowych i tytułów naukowych lub na podstawie przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • wymienione przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 39a-39h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • przyznane uczniom i osobom uczestniczącym w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół, przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz inne stypendia za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jeżeli natomiast stypendium zostało przyznane przez jednostki samorządu terytorialnego lub przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, może korzystać ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby takie zwolnienie mogło mieć zastosowanie, muszą zostać jeszcze spełnione następujące warunki:

  • stypendium jest otrzymywane przez osoby posiadające status ucznia lub studenta,
  • wysokość i zasady udzielania stypendium zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, natomiast
  • w przypadku organizacji pożytku publicznego stypendium jest wypłacane na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe i udostępnionych do publicznej wiadomości.

W przypadku stypendiów innych niż wymienione powyżej, które nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania, płatnik powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a po zakończeniu roku przygotować informację PIT-11.


[1]  https://sjp.pwn.pl/slowniki/stypendium.html