16.09.2015 r.
4 min

Studia podyplomowe a urlop szkoleniowy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.09.2015r.
4 min

Jak wynika z art. 1032 § 1 pkt 4 kodeksu pracy (dalej: KP), urlop szkoleniowy udzielany jest w celu przygotowania „pracy dyplomowej” oraz przygotowania się i przystąpienia do „egzaminu dyplomowego”.

Jeszcze do 30.09.2011 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19.12.2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (Dz. U. z 2009 r. Nr 11, poz. 61 ze zm.), które stanowiło, że warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych było zrealizowanie przewidzianego w programie tych studiów zakresu kształcenia, złożenie egzaminów przewidzianych programem oraz złożenie „pracy dyplomowej” lub „egzaminu dyplomowego”, jeżeli program tych studiów to przewidywał (zob. § 8 rozporządzenia).

W dniu 1.10.2011 r. rozporządzenie to zostało zastąpione obowiązującym do dziś rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1.09.2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz. U. Nr 196, poz. 1167), które stanowi, że warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie określonych w programie kształcenia tych studiów efektów kształcenia i co najmniej 60 punktów ECTS, złożenie egzaminów oraz złożenie „pracy końcowej” lub „egzaminu końcowego”, jeżeli przewiduje to program kształcenia studiów podyplomowych (§ 6 rozporządzenia).

Tym samym, w obecnym stanie prawnym studia podyplomowe kończą się przygotowaniem „pracy końcowej” (a nie „pracy dyplomowej”) lub złożeniem „egzaminu końcowego” (a nie „egzaminu dyplomowego”).Zastąpienie pojęć „praca dyplomowa” oraz „egzamin dyplomowy” pojęciami „praca końcowa” i „egzamin końcowy” spowodowało, że pracownicy podnoszący kwalifikacje zawodowe na studiach podyplomowych nie mogą skutecznie żądać, aby pracodawca udzielił im urlopu szkoleniowego na zasadach art. 1032 § 1 pkt. 4 KP, gdyż przepis ten jednoznacznie uzależnia możliwość skorzystania z omawianego uprawnienia wyłącznie w ramach formy kształcenia kończącej się złożeniem „pracy dyplomowej” bądź  „egzaminu dyplomowego”.

W tym miejscu warto jednak podkreślić, że zgodnie z obowiązującą w prawie pracy zasadą uprzywilejowania (korzystniejszości) dopuszcza się możliwość ustanawiania przepisów niższej rangi (porozumienia, regulaminy, zarządzenia, umowy itp.) regulujących prawa i obowiązki pracownicze w sposób korzystniejszy dla pracownika niż to czynią przepisy powszechnie obowiązujące (ustawy, rozporządzenia).

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zawarł z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe w ramach studiów podyplomowych umowę szkoleniową, na mocy której zapewni mu możliwość skorzystania z 21 dni urlopu szkoleniowego celem przygotowania „pracy końcowej” oraz przygotowania się i przystąpienia do „egzaminu końcowego”.

""