W miejscach, w których odbywają się spotkania z klientami i kontrahentami pracodawcy zwykle stawiają ciastka, cukierki i inne słodycze, aby podbić ich pozytywne wrażenie i wspomnienia. Często mogą z nich korzystać również ich pracownicy. Czy spożywanie ich wywołuje jakiekolwiek skutki w sferze obowiązków na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?
Na wstępie warto przypomnieć, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty finansowane przez pracodawcę na rzecz pracowników. W dużym uproszczeniu przychodem ze stosunku pracy jest wszystko, co pracownik otrzymuje od pracodawcy w trakcie trwania stosunku pracy. W tym katalogu mieszczą się również świadczenia częściowo odpłatne i nieodpłatne. Ponadto art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych statuuje zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym wszelkiego rodzaju dochodów pod warunkiem, że nie korzystają one ze zwolnienia od opodatkowania.
Świadczenia finansowane przez pracodawcę, aby mogły stanowić przychód podlegający opodatkowaniu, muszą spełniać przesłanki określone przez Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu wydanym w sprawie o sygnaturze K 7/13 8 lipca 2014 roku. Muszą zostać spełnione za zgodą pracownika, w jego interesie i przynosić mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, a odniesiona wskutek tych świadczeń korzyść jest wymierna i możliwa do przypisania indywidualnemu pracownikowi.
Na tej podstawie można przyjąć, że wartość drobnych artykułów spożywczych zakupionych przez pracodawcę (w tym słodyczy) nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Nie można bowiem ustalić wartości korzyści uzyskanej przez poszczególnych pracowników w związku z sfinansowaniem ich przez pracodawcę. Nie można także stwierdzić, że dzięki takiemu świadczeniu pracownik w ogóle osiągnie korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku. W takiej sytuacji po stronie pracownika nie powstanie przychód, który powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.