03.08.2016 r.
3 min

Śmierć dziecka a prawo do urlopu ojcowskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.08.2016r.
3 min

Szczegółową regulację dotyczącą zasad korzystania z urlopu ojcowskiego zawiera art. 1823 kodeksu pracy (dalej: KP). W przepisie tym nie została wprost przewidziana możliwość przerwania przedmiotowego urlopu w przypadku, gdy w trakcie jego trwania doszło do śmierci dziecka.

Na zasadach określonych w art. 1801 KP, śmierć dziecka stanowi przyczynę przerwania urlopu macierzyńskiego matki dziecka. W takiej sytuacji powrót matki do pracy nie może jednak nastąpić wcześniej niż 7 dni od dnia zgonu dziecka. Przy czym, w przypadku, gdy zgon dziecka nastąpił przed upływem 8-go tygodnia życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Natomiast w sytuacji, gdy zgon dziecka nastąpił po upływie 8-go tygodnia życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Przy czym również i w tej sytuacji jej powrót do pracy nie może nastąpić wcześniej niż 7 dni od śmierci dziecka. Jeżeli zatem zgon dziecka nastąpił w ostatnich dniach korzystania z urlopu macierzyńskiego – urlop ten ulega wydłużeniu.

Artykuł 1823 § 3 KP zawiera upoważnienie do odpowiedniego stosowania do urlopu ojcowskiego kilku innych przepisów dotyczących uprawnień związanych z rodzicielstwem. Jednak wśród tych przepisów nie ma odwołania do odpowiedniego stosowania art. 1801 KP. Tym samym, w przypadku śmierci dziecka w trakcie korzystania z urlopu ojcowskiego nie dochodzi do jego przerwania, jak również nie dochodzi do jego wydłużenia, w sytuacji, gdy zgon dziecka nastąpił w ostatnich dniach korzystania z omawianego urlopu. Urlop ten trwa dokładnie tyle dni, o ile zawnioskował pracownik, czyli 7 lub 14.

W przypadku, gdy pracownik zdecydował się na podział urlopu na dwie 7-dniowe części i zgon dziecka nastąpił w trakcie korzystania z pierwszej z nich, wówczas prawo do drugiej części urlopu przepada.

Należy bowiem mieć na uwadze, że przesłanką warunkującą prawo do urlopu ojcowskiego jest faktyczne wychowywanie dziecka. Jeżeli zatem śmierć dziecka nastąpiła przed złożeniem wniosku o urlop ojcowski lub jego drugą część, wówczas z uwagi na brak wspomnianej przesłanki pracownik nie może skutecznie domagać się jego udzielenia.  

""