Podatki i procedury podatkowe
30.12.2022 r.
3 min

Skutki podatkowe wypłaty odprawy pośmiertnej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
30.12.2022r.
3 min

Przywołany przepis stanowi, iż w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jeżeli pracownik był zatrudniony u kilku pracodawców, odprawa przysługuje od każdego z nich.

Zgodnie z treścią art. 93 § 2 kodeksu pracy wysokość odprawy pośmiertnej uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Wynosi ona równowartość:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
  2. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
  3. sześciomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

„Wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru odprawy pośmiertnej ustala się na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w KP [kodeksie pracy]. W omawianym zakresie znajdują zastosowanie zasady obliczania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewidziane w UrlopWypoczR [Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop].” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).

Kwotę odprawy pośmiertnej dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych do niej członków rodziny, a jeżeli do odprawy pośmiertnej uprawniony jest tylko jeden członek rodziny, przysługuje mu połowa kwoty odprawy (art. 93 § 5 i 6 kodeksu pracy).

Wyjątek od obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej ustanowiony został w art. 93 § 7 kodeksu pracy. Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, o których mowa w § 4, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z § 2 i 6. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Omawiane świadczenie jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowe zwolnienie zastosowanie ma nie tylko do odprawy pośmiertnej, której źródło stanowi art. 93 kodeksu pracy. Ma ono również zastosowanie do odpraw pośmiertnych, do których prawo statuują inne przepisy, w tym także wewnątrzzakładowe.