Prawo Pracy
04.07.2023 r.
4 min

Skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na gruncie prawa pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
04.07.2023r.
4 min

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca utraciło moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Trzeba pamiętać, że większość tzw. regulacji covidowych przewidywało okresy przejściowe dla realizacji obowiązków zawieszonych na czas epidemii i zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że pracodawcy mają określony w przepisach czas na realizację obowiązków zawieszonych na czas wskazanych okresów.

  • Badania lekarskie pracowników, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku zachowują ważność do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Zatem pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na właściwe badania przed 28 grudnia 2023 roku.
  • Ustawa covidowa wydłużyła z 30 do 180 dni okres przerwy między zakończeniem dotychczasowego a rozpoczęciem nowego stosunku pracy, który uprawniał do zwolnienia z obowiązku przeprowadzania badań wstępnych. Od 1 lipca 2023 roku ponownie wiążący będzie termin 30-dniowy.
  • W czasie stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego zawieszeniu uległ obowiązek przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników zatrudnianych na stanowiskach administracyjno-biurowych, przy zachowaniu określonych przez ustawodawcę warunków. Regulacja ta została uchylona z dniem 1 lipca 2023 roku.
  • Badania lekarskie w okresie pandemii mogły być przeprowadzane przez lekarza innej specjalizacji niż medycyna pracy – obecnie będzie mógł je wykonywać wyłącznie lekarz medycyny pracy.
  • Obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych został zawieszony na czas obowiązujących w naszym kraju stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego ogłoszonych z powodu COVID-19. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma 60 dni na przeprowadzenie właściwych szkoleń, a więc do 30 sierpnia 2023 roku. Trwają jednak prace legislacyjne nad wydłużeniem tego terminu do 180 dni (w ustawie o świadczeniu wspierającym).
  • Szkolenia wstępne w pandemii mogły być przeprowadzane zdalnie. Od 1 lipca 2023 roku muszą odbywać się stacjonarnie.
  • W okresie epidemii i zagrożenia epidemicznego pracodawca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń w rozumieniu specustawy covidowej mógł zawiesić obowiązki związane z tworzeniem lub funkcjonowaniem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
  • Od 1 lipca 2023 roku pracodawca nie może już korzystać z regulacji art. 15gc ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych odnoszącej się do polecenia pracownikowi wykorzystania do 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego we wskazanym terminie bez uzyskania zgody pracownika. W tym zakresie może jednak stosować art. 168 kodeksu pracy.
  • Wysokość odprawy wypłacanej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych wraca do wysokości wynikającej z tej ustawy. Na czas epidemii została ona ograniczona do 10-krotności minimalnego wynagrodzenia dla pracodawców, u których wystąpił właściwy spadek obrotów lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. Od 1 lipca 2023 roku ponownie nie może być ona wyższa niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia.