Prawo pracy takich konsekwencji nie przewiduje stanowiąc w 29 § 2 Kodeksu pracy, że w tej sytuacji (czyli na przykład w przypadku zawarcia umowy o pracę w formie ustnej) ciąży na pracodawcy obowiązek potwierdzenia pracownikowi na piśmie rodzaju umowy i jej warunków, przy czym pracodawca powinien to uczynić najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.
Zatem dokonując potwierdzenia w formie pisemnej rodzaju umowy i jej warunków w sytuacji gdy umowa o pracę została zawarta w formie ustnej lub poprzez dopuszczenie pracownika do pracy, pracodawca w piśmie skierowanym do pracownika powinien określić:
- rodzaj umowy
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
W praktyce wiele kłopotów sprawia pracodawca określenie w potwierdzeniu na piśmie rodzaju umowy oraz warunków zatrudnienia tej ostatnie kwestii. Należy bowiem pamiętać, że potwierdzając na piśmie warunki zatrudnienia wynikające z umowy zawartej w formie ustnej należy stosować również regulację zawartą w art. 26 Kodeksu pracy, a w konsekwencji podać jako dzień nawiązania stosunku pracy – dzień uzgodniony w umowie zawartej w formie ustnej jako data rozpoczęcia pracy, a jeżeli strony nie określiły tej daty – dzień zawarcia ustnej umowy.
W przypadku zawarcia umowy o pracę poprzez dopuszczenie pracownika do pracy datą nawiązania stosunku pracy będzie data, w której pracodawca dopuścił pracownika do pracy, a w której pracownik faktycznie rozpoczął wykonywanie swoich obowiązków (za wiedzą i zgodą pracodawcy).