11.07.2013 r.
3 min

Skutki nieudzielenia przez zakładową organizację związkową informacji o pracownikach korzystających z jej obrony

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.07.2013r.
3 min

Ze względu na rozbieżności, jakie wystąpiły w orzeczeniach Sądu Najwyższego dotyczących odmowy udzielania przez związki zawodowe odpowiedzi na kierowane przez pracodawców pisma, które zawierały żądanie udostępnienia imiennej listy pracowników objętych obroną zakładowej organizacji związkowej, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił o rozpoznanie tego zagadnienia prawnego przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Zgodnie z art. 30 ust. 21 zd. pierwsze ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony.

Związki zawodowe powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych coraz częściej jednak odmawiają udzielenia pracodawcy informacji o wszystkich pracownikach, których obejmują ochroną, powołując się na abstrakcyjność wniosku pracodawcy, czyli brak precyzyjnego wskazania, jakie działania pracodawca zamierza podjąć w stosunku do konkretnego pracownika, które wymagają konsultacji z organizacją związkową.

Skład 7 sędziów Sądu Najwyższego w uchwale z dnia 21 listopada 2012 r. ostatecznie rozwiał wszelkie wątpliwości w zakresie obowiązku udzielenia przez związki zawodowe odpowiedzi na wniosek pracodawcy o przekazanie listy pracowników, którzy są objęci ochroną związku zawodowego. Sąd w przywołanej uchwale wskazał jednocześnie, że w przypadku odmowy przekazania przez związki wspomnianej listy, pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony konkretnemu pracownikowi z organizacjami związkowymi działającymi w zakładzie. Sąd Najwyższy stwierdził, że „nieudzielenie przez zakładową organizację związkową informacji o wszystkich pracownikach korzystających z jej obrony, żądanej przez pracodawcę bez rzeczowej potrzeby, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku współdziałania z tą organizacją w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy”.

Zatem pracodawca, u którego działają organizacje związkowe, a który zamierza rozwiązać z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony, a któremu organizacje związkowe odmówią podania listy pracowników objętych ochroną, ma obowiązek zachować procedurę konsultacji planowanego zwolnienia z związkami zawodowymi.

Zgodnie zatem z przywołaną uchwałą Sądu Najwyższego pracodawca powinien wystąpić do organizacji związkowych o informację o pracownikach korzystających z ich obrony. Natomiast w przypadku nieudzielenia tej informacji w ciągu 5 dni, pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku współdziałania z tymi organizacjami w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy. Zatem chcąc wypowiedzieć pracownikowi umowę zawartą na czas nieokreślony pracodawca nawet w takim przypadku, powinien zawiadomić na piśmie organizacje związkowe podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Zakładowe organizacje związkowe, które uznają, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, mogą w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić pracodawcy na piśmie umotywowane zastrzeżenia.