W myśl art. 104b ust. 1 tej ustawy, obowiazujacego od 1.07.2009 r., z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy zostali zwolnieni pracodawcy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.
Analogiczne uregulowania zawierają art. 9a i 9b ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2006 r., Nr 237, poz. 33, ze zm.), w zakresie dotyczącym składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku, gdy pracownikowi, o którym mowa wart. 104a lub 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (odpowiednio wart. 9a lub 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy), pracodawca wypłaca wynagrodzenie po ustaniu stosunku pracy, ale przed upływem okresu odpowiednio 36 lub 12 miesięcznego okresu zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGSP – obowiązek opłacania składek na te fundusze jest wyłączony. Jakkolwiek dana osoba, za którą pracodawca rozlicza składki nie jest juz pracownikiem, to uzyskiwany przez nią przychód stanowiący podstawie wymiaru składek na FP i FGSP jest przychodem wynikającym ze stosunku pracy, kt6ry powstał przed upływem okresu na jaki pracodawca zgodnie z powołanymi przepisami został zwolniony z obowiązku opłacania tych składek za ta osobę.
W sytuacji, gdy bezpośrednio po wygaśnięciu umowy o prace zawartej na czas określony, zawierana zostaje kolejna umowa o prace z pracownikiem, w stosunku do którego pracodawca korzystał ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGSP na podstawie art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, pracodawca jest uprawniony do kontynuowania tego zwolnienia do upływu okresu 36 miesięcy. Kontynuowanie zwolnienia z obowiązku opłacania tych składek w powyższych przypadkach nie jest natomiast dopuszczalne w odniesieniu do pracowników, o których mowa w 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i odpowiednio w art.9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, bowiem jedna z przesłanek zastosowania tych przepisów jest okoliczność pozostawania pracownika w ewidencji os6b bezrobotnych w okresie 30 dni przed jego zatrudnieniem.