22.02.2022 r.
3 min

Składka zdrowotna w przypadku prowadzenia więcej niż jednej działalności

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.02.2022r.
3 min

Bardzo kłopotliwe okazują się zasady opłacania składki zdrowotnej w przypadku podmiotów, które prowadzą kilka działalności gospodarczych. Do końca 2021 roku co do zasady każda działalność gospodarcza stanowiła tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie nie jest to tak proste. Informacje przedstawione w poradniku ZUS dotyczącym rozliczania składki zdrowotnej w Polskim Ładzie są niejednoznaczne. Sytuację nieco klarują odpowiedzi na szczegółowe pytania dostępne na stronie internetowej ZUS.

W przypadku przedsiębiorcy, który osiąga przychody z tytułu więcej niż jednej pozarolniczej działalności gospodarczej (działalność jednoosobowa + spółka/spółki cywilne/jawne), w których stosuje taką samą formę opodatkowania, to w każdym przypadku należy opłacać tylko jedną składkę zdrowotną ustaloną według zasad przewidzianych dla tej formy opodatkowania. Jeżeli przedsiębiorca jest opodatkowany według skali podatkowej lub liniowo to sumuje dochody uzyskane z każdej działalności, a następnie wylicza składkę stosując właściwy wskaźnik (odpowiednio 9% lub 4,9%). Jeżeli korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to wartość przychodów, według których ustala się „widełki” składki zdrowotnej, również powinna zostać zsumowana ze wszystkich działalności. W sytuacji, gdy przedsiębiorca z różnych działalności osiąga przychody opodatkowane na różnych zasadach (np. zasady ogólne + ryczałt) to zapłaci tyle składek, ile form opodatkowania wybrał.

Jeżeli przedsiębiorca osiąga przychody wyłącznie z tytułu udziału w spółce (komandytowej lub jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) to opłaca składkę od podstawy wymiaru w wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w czwartym kwartale minionego roku. Przy czym, w sytuacji, gdy uczestniczy w kilki spółkach to jest zobowiązany do opłacania składki zdrowotnej we wskazanej wysokości odrębnie od każdej spółki (np. jedna spółka komandytowa i dwie jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to 3 x 559,89 zł).

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli podmiot jest przedsiębiorcą i osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na takich samych zasadach, a ponadto jest wspólnikiem w spółce komandytowej lub jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W takim przypadku opłaca dwie składki zdrowotne. Jedną – z tytułu działalności gospodarczej – na ogólnych zasadach, w zależności od wybranej formy opodatkowania oraz drugą – zawsze jedną składkę z tytułu udziału w spółce, niezależnie od ilości spółek, w których jest wspólnikiem.

Powyższe zasady na ten moment w pewien sposób porządkują sytuację. Jednak nie można mieć pewności, że nie ulegną one aktualizacji w trakcie roku. Biorąc pod uwagę zmienność wytycznych ZUS w zakresie dokonywania rozliczeń oraz to, że cały czas trwają prace legislacyjne nad Polskim Ładem to zmiany są jak najbardziej możliwe.

Magdalena Jeziorska
radca prawny