Skierowanie w nowym stanie prawnym powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
- w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
- w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
- opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa wyżej, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych
i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
W stanie prawnym obowiązującym przed 1 kwietnia 2015 r. nie trzeba było wskazywać innych czynników związanych ze sposobem wykonywania pracy niż czynniki uciążliwe, szkodliwe i niebezpieczne występujące na danym stanowisku. Ponadto obecnie należy wyszczególnić wszystkie czynniki wskazując ich nazwę i wielkość narażenia z podziałem na:
- czynniki fizyczne
- pyły
- czynniki chemiczne
- czynniki biologiczne
- inne czynniki, w tym niebezpieczne.
Należy również wskazać łączną liczbę czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy wskazanych w skierowaniu.
Z powyższego wynika zatem, że obecnie przy wypełnianiu skierowania na badania nie wystarczy już dołączenie do niego oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku, co dotychczas zdarzało się w praktyce. Konieczne jest bowiem wypełnienie skierowania z uwzględnieniem wskazanych wyżej wymogów, zaś niewłaściwe wypełnienie poszczególnych jego części spowoduje przedłużenie procesu poddawania pracownika badaniom lekarskim bądź sprawi, że orzeczenie wydane w ich następstwie będzie wadliwe. Można również przypuszczać, że lekarz, który będzie przeprowadzał badania profilaktyczne, będzie w przypadku błędów w treści skierowania wzywał pracodawcę do ich usunięcia bądź uzupełnienia skierowania.