Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Ochrona sygnalistów / Prawo Pracy
12.04.2024 r.
2 min

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Ochrona sygnalistów / Prawo Pracy
12.04.2024r.
2 min

Trwają prace legislacyjne nad ustawą o ochronie sygnalistów. 2 kwietnia 2024 roku rząd przyjął projekt ustawy. Ma ona wdrożyć do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Zgodnie z założeniami nowy akt prawny miałyby służyć dobru wspólnemu, zarówno pracodawcom jak i pracownikom, a nie indywidualnym interesom sygnalisty. Sygnalistą może być pracownik (a także każda inna osoba niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy) zgłaszający nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem i alarmujący o naruszeniach prawa, mając do tego uzasadnioną podstawę.

Jeśli pracodawca zastosuje wobec sygnalistów działania odwetowe, to będą oni mieli prawo dochodzenia odszkodowania. Jego wysokość ma być nie mniejsza niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku.

Z drugiej strony, sygnalista nie będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności (na przykład dyscyplinarnej czy odszkodowawczej) w związku z dokonaniem zgłoszenia. Będzie korzystał z ochrony wyłącznie wtedy, gdy miał uzasadnione podstawę, aby sądzić, że zgłoszona nieprawidłowość jest konieczna dla przeciwdziałania naruszeniu prawa.

Pracodawcy będą zobowiązani do przygotowania właściwych procedur dotyczących dokonywania zgłoszeń i ich przyjmowania. Wsparcia sygnalistom będzie udzielał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu.