Należy zaznaczyć, że rozwiązanie takiej umowy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę jest dopuszczalne tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w treści art. 196 kodeksu pracy, tj.:
- niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
- stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
Wskazany katalog przyczyn uzasadniających wypowiedzenie młodocianemu umowy o pracę jest katalogiem zamkniętym i dotyczy tylko pracodawcy. Ograniczenie możliwości wypowiadania umów o pracę w celu przygotowania zawodowego, przewidziane w art. 196 k.p., dotyczy pracodawców, natomiast nie ma zastosowania do rozwiązania umowy przez młodocianego pracownika.
Jeżeli zaistnieje jedna z wskazanych powyżej okoliczności uzasadniających wypowiedzenie młodocianemu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, o dokonaniu tej czynności pracodawca zawiadamia przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik. Ma to na celu umożliwienie młodocianemu kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie.