16.08.2010 r.
3 min

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 55 Kodeksu pracy a uprawnienie pracodawcy do żądania zwrotu kosztów poniesionych w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.08.2010r.
3 min

Wchodzące w życie zmiany w Kodeksie pracy przyjmują jako zasadę, że pracownik, który uzyskał wsparcie finansowe podczas podnoszenia kwalifikacji ze środków pracodawcy, zwraca pracodawcy poniesione koszty (oczywiście jeśli zawarto umowę w formie pisemnej pisemną) tylko w sytuacjach, w których wskazuje na to przepis prawa. Jedna z przesłanek uprawniających pracodawcę do żądania zwrotu kosztów poniesionych w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika to nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 Kodeksu pracy w trakcie podnoszenia kwalifikacji lub (gdy zawarto to w umowie) w okresie nie dłuższym niż w ciągu 3 lat po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji. Przy tak skonstruowanym przepisie zwraca uwagę, że nieuzasadnione rozwiązanie umowy przez pracownika na podstawie art. 55 Kodeksu pracy przed rozpoczęciem podnoszenia kwalifikacji (a już po skierowaniu, bądź wyrażeniu przez pracodawcę zgody na dokształcanie) nie uprawnia pracodawcy do żądanie zwrotu poniesionych kosztów.

Podkreślenia wymaga, że pracodawca zyska uprawnienie do żądania zwrotu poniesionych kosztów tylko wtedy gdy rozwiązanie na podstawie 55 będzie nieuzasadnione. Warunkiem realizacji uprawnienia pracodawcy jest z pewnością wzruszenie rozwiązania na podstawie art. 55 (prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające, że rozwiązanie umowy przez pracownika w tym trybie było nieuzasadnione). Pracodawca musi jednak odwołać się do sądu tylko wtedy gdy chce uzyskać odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przy żądaniu zwrotu kosztów mamy zupełnie samoistną podstawę prawną roszczeń pracodawcy i możliwe jest ustalenie przez sąd wyrokujący w tej sprawie, że rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia przez pracownika było nieuzasadnione. Zwrócenia uwagi wymaga, że rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika musi być nieuzasadnione, aby uprawniało pracodawcę doi żądania zwrotu kosztów poniesionych w związku z dokształcaniem. Nie wystarczy sama niezgodność z prawem np. pracownik, który od trzech miesięcy nie otrzymywał wynagrodzenia rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie zachowują formy pisemnej (rozwiązanie jest więc uzasadnione, ale niezgodnie z prawem). W takiej sytuacji pracodawca nie może domagać się zwrotu kosztów poniesionych na dokształcanie pracownika (ani odszkodowania z art. 611 kodeksu pracy).