29.10.2019 r.
3 min

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika i uprawnienia pracodawcy w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy przez pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.10.2019r.
3 min

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Warto zwrócić uwagę, że nie ma znaczenia, czy brak przeniesienia wystąpił z winy pracodawcy, czy bez względu na nią. Istotną kwestią pozostaje ochrona zdrowia pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę w analizowanym trybie jest również możliwe w razie dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Klauzula generalna „ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków” nie została jednak doprecyzowana. W celu jej prawidłowej interpretacji można odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2008 roku, sygn. akt III UK 57/2008, zgodnie z którym: „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków” oznacza naruszenie przez pracodawcę (osobę, za którą pracodawca ponosi odpowiedzialność) z winy umyślnej lub wskutek rażącego niedbalstwa obowiązków wobec pracownika, stwarzające realne zagrożenie istotnych interesów (majątkowych lub niemajątkowych) pracownika lub powodujące uszczerbek w tej sferze. Powołując się na inny wyrok Sądu Najwyższego można stwierdzić, że w przypadku, gdy pracownik wskaże kilka przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy w takim trybie, to dla jego skuteczności wystarczy, aby tylko jedna była usprawiedliwiona (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 2008 roku, sygn. akt III PK 88/2007).

W przypadku gdy pracownik zdecyduje się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika, to będzie mu przysługiwało odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli rozwiązywana umowa była umową na czas określony, to odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej niż za okres wypowiedzenia.

Pracownik, który chce rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym musi złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 1 miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej jej rozwiązanie. Termin ten ma charakter zawity, więc po jego bezskutecznym upływie umowa nie może być rozwiązana. W treści oświadczenia powinna zaś zostać wskazana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę.

W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. W sprawie rozstrzyga sąd pracy. Odszkodowanie takie przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. Natomiast w przypadku rozwiązania umowy zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.