22.07.2016 r.
4 min

Rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 KP 

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.07.2016r.
4 min

Wspomniany w zapytaniu tryb rozwiązania stosunku pracy jest trybem szczególnym, z którego pracownik może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy doszło do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 KP. 

Zgodnie z art. 231 § 4 KP, w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.  

Termin 2 miesięcy przewidzianych na złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy w omawianym trybie ustalamy na zasadach określonych w art. 112 zdanie 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 KP. Zgodnie z tym przepisem, termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Oznacza to, że jeżeli do przejścia zakładu pracy doszło np. 6 czerwca 2016 r. to 2-miesięczny termin upływa w dniu 6 lipca 2016 r.

Natomiast 7-dniowy termin uprzedzenia liczymy na zasadach określonych w art. 111 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 KP. Zgodnie z tym przepisem, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie (np. złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy), nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. W konsekwencji, oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem złożone np. 10 czerwca 2016 r. doprowadzi do ustania stosunku pracy w dniu 17 czerwca 2016 r., o godz. 2400.

Problematyczne może być określenie najpóźniejszego momentu, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy za 7-dniowym uprzedzeniem. Chodzi mianowicie o kwestię, czy oświadczenie to należy złożyć w taki sposób, aby ostatni dzień 7-dniowego terminu przypadał przed zakończeniem 2-miesięcznego terminu określonego w art. 231 § 4 KP, czy też może przypadać już po jego upływie, byleby tylko początek biegu 7-dniowego terminu przypadał jeszcze w trakcie 2-miesięcznego terminu.

Zarówno w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie kwestia ta nie doczekała się jeszcze rozstrzygnięcia. Zasadnym wydaje się jednak przyznać słuszność drugiej z przedstawionych powyżej możliwości. Tym samym, 7-dniowy termin na rozwiązanie umowy o pracę w omawianym trybie należałoby uznać za zachowany, jeżeli pracownik złoży oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 KP do ostatniego dnia 2-miesięcznego terminu liczonego od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

A zatem, jeżeli do przejęcia zakładu pracy doszło np. w dniu 6 czerwca 2016 r. to pracownik może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 KP do 6 lipca 2016 r., co spowoduje, że skutek rozwiązujący nastąpi w dniu 13 lipca 2016 r. o godz. 2400
 

""