11.07.2017 r.
4 min

Rozliczenie czasu pracy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.07.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Zasady zatrudnienia w instytucjach kultury określa ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 406 z późn. zm.), zwana dalej ustawą. Przy czym regulacja zawarta w ustawie jest dość lakoniczna. Obejmuje ona możliwość wprowadzenia w stosunku do pracowników instytucji kultury przedłużonego okresu rozliczeniowego i przerywanego czasu pracy, określenie zasad udzielania dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy oraz zakaz stosowania do pracowników instytucji kultury art. 15112 zdanie pierwsze k.p. W sprawach nieuregulowanych w ustawie, zgodnie z jej art. 26a ust. 1, zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy.

Ustawa nie reguluje zasad rekompensowania pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy oraz pracy w niedzielę.

W związku z tym na podstawie odesłania z art. 26a ust. 1 ustawy zastosowanie mają przepisy Działu VI, Rozdział V Kodeksu pracy: Praca w godzinach nadliczbowych.

Z uwagi na okoliczność, iż pracownik, którego dotyczy pytanie, pełni funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, zastosowanie ma do niego art. 1514 k.p. Określa on zasady rozliczania pracy w godzinach nadliczbowych pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Przepis ten zastosowanie ma bowiem do osób pełniących funkcje kierownicze zarówno pod względem organizacyjnym, jak i ekonomiczny (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 22 grudnia 2011 r., sygn. akt III APa 43/11).

Art. 1514 k.p. dopuszcza pracę w poza normalnymi godzinami pracy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych w razie zaistnienia takiej konieczności. Jest to samodzielna, szersza od „szczególnych potrzeb pracodawcy” przesłanka pracy poza normalnymi godzinami pracy. Przy czym ocena, czy zachodzi konieczność pracy poza normalnymi godzinami pracy, należy do zainteresowanego pracownika.

Z dyspozycji art.  1514 § 1 k.p. wynika, iż pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę poza normalnymi godzinami pracy nie mają prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Od tej zasady odstępstwo przewiduje art. 1514 § 2 k.p. Stanowi on, iż kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 1511 § 1 k.p., jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Należy jednak zaznaczyć, iż w sytuacji gdy wskutek wadliwej organizacji pracy osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy, przysługuje im wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04).

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]