28.02.2011 r.
2 min

Rozliczanie świadczeń przedemerytalnych z tytułu przychodu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.02.2011r.
2 min

Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. Graniczna kwota przychodu w dalszym ciągu wynosi 70% wskazanego wyżej wynagrodzenia. Rok rozliczeniowy obejmuje okres od 1 marca danego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Świadczenie ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie dopuszczalną kwotę przychodu, lecz nie przekracza granicznej kwoty przychodu. Zmniejszenie to jest równe kwocie przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. Niezależnie od kwoty przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu – świadczenie wypłaca się w wysokości gwarancyjnej, wynoszącej 335 zł, ustalonej z uwzględnieniem kolejnych waloryzacji. Gwarancja ta dotyczy również świadczenia przysługującego w wysokości niższej niż wskazana w art. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Począwszy od l marca 2011 r. kwota gwarancyjna świadczenia wynosi 433,62 zł.

Jeżeli wysokość osiąganego przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu świadczenie podlega zawieszeniu. Od roku rozliczeniowego 2011/2012 świadczenia, ustalone w wysokości przekraczającej dopuszczalną kwotę przychodu podlegają zmniejszeniu lub zawieszeniu w zależności od kwoty osiąganego przychodu. Przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu, w którym został wypłacony. Przy ustalaniu przychodu nie uwzględnia się kwot przychodu należnych z tytułu działalności wykonywanej przed dniem, od którego ustalono prawo do świadczenia.

W związku z tym, że w zmienionym art. 11 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych został powołany art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej, zatem począwszy od dnia l lutego 2011 r. osoby uprawnione do świadczeń mogą zgłosić wniosek o zawieszenie prawa do świadczenia.
Ostateczne rozliczenie przychodu uzyskanego przez osobę uprawnioną do świadczenia następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego – w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego – w zależności od tego, jaka forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.