27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
29.09.2023 r.
2 min

Równoczesna nauka i praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
29.09.2023r.
2 min

W art. 155 § 1 kodeksu pracy ustawodawca przewidział okresy nauki, które uwzględnia się przy ustalaniu stażu pracy pracownika.  Na jego podstawie do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat;
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat;
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Warunkiem doliczenia okresu nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest ukończenie nauki w danej szkole. Jeżeli pracownik nie ukończył nauki, nie będzie można uwzględnić czasu jej trwania przy ustalaniu stażu urlopowego. Pracownik musi dysponować dokumentem potwierdzającym ukończenie szkoły.

Co ważne wskazane powyżej okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Jeżeli okres zaliczany z tytułu ukończonej nauki i okres zatrudnienia miały miejsce w tym samym czasie, nie mogą być one sumowane przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku dopuszczalne jest uwzględnienie tylko jednego, korzystniejszego dla pracownika okresu (art. 155 § 2 kodeksu pracy). Za okres korzystniejszy uznaje się okres, którego wliczenie spowoduje wcześniejsze nabycie przez pracownika wyższego wymiaru urlopu.