06.10.2014 r.
4 min

„Roczny urlop rodzicielski” a terminowe zatrudnienie

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.10.2014r.
4 min

Zatrudnienie terminowe

Kwestie dotyczące terminowych umów o pracę zostały uregulowane m.in. w art. 25 oraz art. 251 kodeksu pracy. Ustawodawca wyróżnia następujące rodzaje „czasowych” kontraktów pracowniczych: okres próbny, czas określony, czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika w pracy oraz czas wykonania określonej pracy. Cel oraz sposób podania czasu trwania umowy są jednak uzależnione od jej rodzaju.

W przypadku umowy na czas określony celem jest przejściowe zatrudnienie, tj. pozyskanie pracownika przez ściśle oznaczony przedział czasowy. Terminowość zatrudnienia w treści samej umowy o pracę podajemy:
 

  • jako długość umowy (np. 18 miesięcy, z terminem rozpoczęcia pracy) lub
  • jako początek oraz koniec tejże umowy (tzw. od …. do ….).

Z dniem, który jest oznaczony w umowie jako ostatni dzień umowy o pracę, ustaje więc zatrudnienie pracownika. W art. 30 § 1 kodeksu pracy ustawodawca jako jeden z trybów ustania stosunku pracy wskazuje właśnie upływ okresu, na jaki była zawarta umowa o pracę.

Przesłanki urlopu rodzicielskiego oraz tryby jego udzielania

Regulacje prawne dotyczące urlopu rodzicielskiego przewidują dwa tryby udzielania tego urlopu: łącznie z urlopem macierzyńskim oraz dodatkowym urlopem macierzyńskim (art. 1791 kodeksu pracy) lub też bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim, z zachowaniem 14-dniowego terminu na złożenie wniosku (art. 1821a kodeksu pracy).

W pierwszym przypadku, nie później niż 14 dni po porodzie, pracownica może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W drugiej sytuacji urlopu rodzicielskiego udziela się natomiast na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Z treści przywołanych przepisów wynikają dwie podstawowe przesłanki udzielenia urlopu rodzicielskiego: status pracownika oraz pisemny wniosek pracownika.

Odpowiedź na pytanie

Urlop rodzicielski niewątpliwie jest okresem, w którym stosunek pracy pracownika korzystającego tego uprawnienia podlega dodatkowej, szczególnej ochronie. Co do zasady więc pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w trakcie urlopu rodzicielskiego (art. 1821a § 6 w zw. z art. 177 kodeksu pracy). Ochrona nie obejmuje swoim zakresem rozwiązania umowy z upływem okresu, na jaki umowa była zawarta. Nie można bowiem zastosować analogii „wydłużenia” czasu trwania umowy, tak jak w przypadku umowy zawartej na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 kodeksu pracy).

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż umowa została zawarta na konkretny czas, tj. do 31.07.2014 r. W przypadku zakończenia czasu trwania umowy o pracę pracodawca nie podejmuje żadnych dodatkowych czynności prawnych zmierzających do ustania zatrudnienia. Wystawienie świadectwa pracy jest raczej czynnością techniczną, potwierdzającą fakt zatrudnienia.

W związku więc z faktem, iż urlop rodzicielski jest uprawnieniem ściśle powiązanym z formalnie aktywnym stosunkiem pracy, z chwilą ustania zatrudnienia urlop ten automatycznie się zakończy.