11.12.2014 r.
3 min

Rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego przez pracodawcę zatrudniającego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.12.2014r.
3 min

Kto może tworzyć ZFŚS lub wypłacać świadczenie urlopowe?

Jak wynika z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawcy „sektora prywatnego” zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚS lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

Warto także przypomnieć, iż świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 ust. 5 ustawy). Jego wysokość nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego oraz jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Dopuszczalność rezygnacji z tworzenia ZFŚS

Z całą pewnością z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie mogą zrezygnować pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

W przypadku pozostałych pracodawców (tzw. prywatnych) ustawodawca uzależnia sposób rezygnacji z tworzenia ZFŚS lub wypłaty świadczenia urlopowego od obowiązującego u nich prawa wewnątrzzakładowego. I tak można pracodawców podzielić na następujące grupy:
 

  • pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania lub
  • pracodawcy objęci układem zbiorowym pracy lub
  • pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz tworzący regulamin wynagradzania.

Sposób / tryb rezygnacji

W pierwszym z powołanych powyżej przypadków informacje w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego pracodawcy przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego,
w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Pracodawcy objęci układem zbiorowym pracy postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawierają w układzie zbiorowym pracy.

Ostatnia grupa podmiotów, tj. nieobjęta układem zbiorowym pracy, lecz zobowiązana do tworzenia regulaminu wynagradzania, odstąpić może od tworzenia ZFŚS lub/i wypłaty świadczenia urlopowego poprzez stosowne postanowienia w treści regulaminu wynagradzania.

Warto dodać, iż w ostatnim przypadku, jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na Fundusz lub nietworzenia Funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 3 ust. 3b w zw. z art. 4 ust. 3 w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy).