25.01.2022 r.
4 min

Rezygnacja z dokonywania wpłat na PPK

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.01.2022r.
4 min

Obecnie PPK powinny obejmować już wszystkie podmioty zatrudniające. Wynikające z ustawy wyjątki dotyczą wyłącznie mikroprzedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o rezygnacji z uczestnictwa w PPK oraz podmiotów zatrudniających będących osobami fizycznymi, zatrudniającymi, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby.

Co do zasady prawo uczestnictwa w PPK przysługuje osobom zatrudnionym. W rozumieniu przedmiotowej ustawy są to:

  • pracownicy w rozumieniu kodeksu pracy, z wyjątkiem pracowników młodocianych, pracowników przebywających na urlopach górniczych oraz na urlopach dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla,
  • osoby pełnoletnie, które wykonują pracę nakładczą,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne powyżej 18. roku życia, które wykonują pracę na podstawie umowy- zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o umowie-zlecenia,
  • członkowie rad nadzorczych, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu pełnienia tych funkcji.

Wszyscy wyżej wymienieni muszą jednocześnie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie wskazanych powyżej tytułów. Dodatkowo warto pamiętać, że automatycznie zapisane do programu będą osoby, które mieszczą się w jednej z w wyżej wymienionych kategorii i nie ukończyły 55 lat. Te, które ukończyły 55 lat, a nie ukończyły 70, będą mogły być objęte PPK na własny wniosek. Natomiast osoby, które ukończyły 70 rok życia, nie będą mogły w ogóle uczestniczyć w PPK.

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Deklaracja zawiera dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia. Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK. (art. 23 ust. 2 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych).

Osoba zatrudniona może zrezygnować z udziału w PPK w każdym czasie, nawet przed przystąpieniem pracodawcy do PPK. W takiej sytuacji nie tworzy się rachunku dla rezygnującego pracownika. O złożeniu deklaracji o rezygnacji z PPK podmiot zatrudniający informuje wybraną instytucję finansową niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia deklaracji. Począwszy od miesiąca, w którym uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji podmiot zatrudniający nie dokonuje wpłat za uczestnika PPK. Wpłaty pobrane w tym miesiącu podlegają zwrotowi. Jeśli osoba zatrudniona złoży oświadczenie o rezygnacji już po wdrożeniu PPK w danym podmiocie zatrudniającym to utworzony dla danego pracownika rachunek pozostaje aktywny, ale nie odprowadza się wpłat.

Uczestnik PPK, który złożył deklarację, o której mowa w ust. 2, może w każdym czasie złożyć podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, z zastrzeżeniem ust. 8. Złożenie tego wniosku i ponowne dokonywanie wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK (art. 23 ust. 10 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych). W przypadku, o którym mowa w ust. 10, wpłat do PPK dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (art. 23 ust. 11 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych).