W myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.) świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują również żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, jeżeli nie spełniają oni warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób.
Skoro nie pobiera Pan emerytury z tytułu służby, ZUS rozpatrzy uprawnienia do emerytury określonej w art. 184 w związku z art. 40 ustawy emerytalnej. Zgodnie ze wskazanymi przepisami, prawo do emerytury przysługuje ubezpieczonym, urodzonym po dniu 31.12.1948 r., jeżeli na dzień 01.01.1999 r. osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 65 lat – dla mężczyzn. Kolejowa emerytura przysługuje pracownikowi kolejowemu urodzonemu po dniu 31.12.1948 r., który spełnia, oprócz warunku dotyczącego wieku (dla mężczyzn 60 lat), również warunek posiadania okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 25 lat dla mężczyzny, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia na kolei, o których mowa w art. 44-45.
Zgodnie z art. 45 ust 2 przywołanej ustawy okres służby wojskowej traktuje się na równi z okresami zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei. Zatem w świetle powołanych przepisów okresy służby wojskowej i zatrudnienia na kolei powinny być zsumowane.