Podatki i procedury podatkowe
18.11.2022 r.
2 min

Przyznane pracownikowi świadczenia związane z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych a podatek dochodowy od osób fizycznych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
18.11.2022r.
2 min

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku dochodowego wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

W celu ustalenia zakresu zwolnienia niezbędna jest analiza przepisów kodeksu pracy określających zasady podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z treścią art. 1033 kodeksu pracy pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Katalog świadczeń dodatkowych ma charakter otwarty i pracodawca może przyznać pracownikowi również inne świadczenia oprócz wymienionych w przepisie. Na pracodawcy nie ciąży ustawowy obowiązek przyznania pracownikowi dodatkowych świadczeń. Ich przyznanie uzależnione jest jedynie od woli pracodawcy. Ponadto pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Przy czym za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 1031 § 2, 3 kodeksu pracy).

Jak wynika wprost z przywołanego wyżej przepisu, ze zwolnienia, o którym stanowi art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta jedynie wartość dodatkowych świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe. Nie korzysta z niego natomiast wartość wynagrodzenia otrzymywanego za czas zwolnienia od pracy oraz urlopu szkoleniowego. Co więcej opodatkowaniu podlegać będą wszelkie świadczenia, jakie pracownik otrzyma od pracodawcy w związku z zainicjowanym przez siebie podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Jednakże w przypadku, gdy po rozpoczęciu przez pracownika z własnej inicjatywy nauki pracodawca wyrazi zgodę na podnoszenie kwalifikacji i zacznie wspierać finansowo pracownika, świadczenie korzystać będzie ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy.