06.09.2010 r.
3 min

Przystąpienie do egzaminu kończącego studia podyplomowe a uprawnienie pracownika do urlopu szkoleniowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.09.2010r.
3 min

Dla identyfikacji tych podstawowych uprawnień pracownika związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika istotne jest w istocie ustalenie, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie na egzaminy kończące niektóre formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wymiar urlopu szkoleniowego wynosi:

– 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,

– 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,

– 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

– 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Warto więc w tym miejscu podkreślić, że z punktu widzenia uprawnień pracownika do urlopu szkoleniowego okolicznością pozbawioną znaczenia prawnego jest forma (szkolna bądź pozaszkolna) podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jak i system (stacjonarny/niestacjonarny), w którym się to odbywa.

Kwalifikacja przystąpienia pracownika do egzaminu kończącego studia podyplomowe jako okoliczności, która nie zobowiązuje pracodawcy do udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego nie powinna budzić wątpliwości. W świetle bowiem przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym przez przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego należy rozumieć studia wyższe pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie) i drugiego stopnia (magisterskie). Zgodnie bowiem z art.167 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym absolwenci studiów otrzymują dyplomy państwowe ukończenia studiów wyższych, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego. Zaś absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwa ukończenia tych studiów (nawet jeżeli nazwane są dyplomem). Jak z powyższego wynika ukończenie przez pracownika studiów podyplomowych nie wiąże się z uzyskaniem dyplomu, a zatem ten typ podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika nie wiąże się z koniecznością udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego.

Na zakończenie należy jednak zaznaczyć, że odmienne stanowisko w tej sprawie przedstawiło ostatnio Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (nie przedstawiając jednak szerszego uzasadnienia swojego stanowiska) – komunikat zawarty na stronie internetowej www.mpips.gov.pl. Zgodnie z poglądem MPiPS „wymiar urlopu na ostatnim roku studiów jest niezależny od tego, jakiego rodzaju studia kończy pracownik. Taki urlop przysługuje z tytułu ukończenia studiów np. licencjackich, magisterskich czy podyplomowych (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym – Dz.U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.)”.