Ustawa, która zmieniła treść art. 168 Kodeksu pracy, nie zawierała jakichkolwiek przepisów przejściowych. Taki stan rzeczy zrodził początkowo wątpliwości czy nowa regulacja będzie miała zastosowanie do urlopu, do którego pracownik nabył prawo przed wejściem w życie nowelizacji tj. w 2011 r. Pomimo zgłaszanych wątpliwości ostatecznie uznano, że przepis wydłużający termin udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego dotyczy również urlopu, który po 1 stycznia 2012 r. ma status urlopu zaległego za ubiegły rok, czyli za 2011.
Takie pogląd został potwierdzony przez Główny Inspektorat Pracy w stanowisku z dnia 1 grudnia 2011 r., w którym stwierdzono, że nowe uregulowania stosuje się również do urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo przed wejściem w życie nowelizacji. We wspomnianym stanowisku wskazano m.in., iż „ustawa o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców nie zawiera jakichkolwiek przepisów przejściowych, które dawałyby podstawę do stosowania po 31 grudnia 2011 r. przepisu art. 168 Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu”. Odmiennie należy natomiast traktować urlopy wypoczynkowe, które już przed 1 stycznia 2012 r. uzyskały status urlopu zaległego, np. urlop z 2010 r. Termin, w którym pracownikowi wskazany urlop powinien zostać udzielony, już bowiem upłynął i nowelizacja nic nie zmieniła w tym zakresie.
Oznacza to, że urlopy zaległe za 2011 r. muszą zostać udzielone pracownikom do końca września 2012 r., a nie marca 2012 r. W konsekwencji pracodawcy będą mieli w 2012 r. aż trzy kwartały na uporanie się z problemem zaległości urlopowych. W tej sytuacji wykorzystanie zaległego urlopu będzie mogło nastąpić w, jak to jest zazwyczaj postrzegane, atrakcyjnych miesiącach urlopowych. Można się zatem spodziewać, że problem zaległości urlopowych, które były częstą podstawą odpowiedzialności wykroczeniowej, nie będzie miał tak wielkiego znaczenia praktycznego, jak ma w chwili obecnej.
Zobacz szkolenie: