Co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć
Art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1189 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2017 r., przyznawał prawo do urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole.
Obecnie urlopu dla poratowania zdrowia udziela się nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu przez niego nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Novum stanowi wprowadzenie zastrzeżenia, iż w okresie 7 lat poprzedzających urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel może pracować w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Jest to istotna zmiana. Wymiar, w jakim pracownik powinien przepracować okres 7 lat poprzedzających urlop dla poratowania zdrowia, nie był dotychczas jednoznacznie określony. Jednakże sposób, w jaki sformułowany był przepis, pozwalał na przyjęcie, iż okres 7 lat poprzedzających prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia powinien być przepracowany w pełnym wymiarze czasu pracy.
Okres 7 lat nieprzerwanej pracy w szkole
Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy wyłącznie udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 4 zd. 2 Karty Nauczyciela). Okres ten powinien być nieprzerwany. Jednakże mając na względzie okoliczność, iż spełnienie tej przesłanki może być utrudnione, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie fikcji prawnej. Zgodnie z treścią nowego art. 73 ust. 1a Karty Nauczyciela okres siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.
Nauczyciel nie musi zatem okresu 7 lat poprzedzającego pierwszy urlop dla poratowania zdrowia przepracować w jednej szkole na podstawie jednej umowy o pracę. Co więcej, pomiędzy poszczególnymi umowami okresami zatrudnienia może być przerwa, ale nie może ona przekraczać 3 miesięcy.
Doprecyzowanie celu
Z wcześniejszego brzmienia art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela wynikało, iż urlop dla poratowania zdrowia miał być udzielany w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Na mocy ustawy nowelizującej, nastąpiło doprecyzowanie tego celu. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę. Może on zostać udzielony również w celu leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.
Doprecyzowanie przeznaczenia urlopu dla poratowania znaczenia ma doniosłe znaczenie praktyczne. Wcześniejsze brzmienie art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela pozwalało bowiem na nadużycia. Z obecnego brzmienia przepisu jednoznacznie wynika, w jakim celu urlop może zostać udzielony.
O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia orzekać ma lekarz medycyny pracy, na podstawie wydawanego przez dyrektora szkoły skierowania na badania lekarskie (art. 73 ust. 10 w zw. z art. 73 ust. 10a Karty Nauczyciela). Natomiast urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie potwierdzonego skierowania, o którym mowa w art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), na okres ustalony w tym skierowaniu (art. 73 ust. 10j Karty Nauczyciela).