04.12.2015 r.
3 min

Przepisy przejściowe wprowadzające nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.12.2015r.
3 min

Urlop wychowawczy obecnie…

Aktualnie przepisy kodeksu pracy przewidują urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem dla osoby zatrudnionej co najmniej 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy (łącznie) i może być udzielony do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika składany nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, zaś maksymalna liczba części urlopu wynosi 5.

Regulacje przejściowe wynikające z ustawy nowelizującej

W art. 30 ustawy z 24.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw prawodawca reguluje jedynie termin na złożenie wniosku o kolejną część urlopu wychowawczego. W świetle bowiem ust. 1 tego przepisu pracownik korzystający w dniu wejścia w życie ustawy z części urlopu wychowawczego może złożyć pisemny wniosek o kolejną część tego urlopu w terminie wynikającym z przepisów dotychczasowych.

Co z pozostałymi parametrami?

Liczba części urlopu wychowawczego, wiek dziecka

Nowelizacja uchwalona w lipcu bieżącego roku nie zmienia liczby części urlopu wychowawczego, z których uprawnieni pracownicy mogą skorzystać. Nadal pozostaje 5 części. Ustawodawca jednak w art. 186 § 8 dodaje, iż liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.

Z dniem 02.01.2016 r. zostaje podwyższony natomiast wiek dziecka, do którego można wykorzystać absencję wychowawczą. Nowy art. 186 § 2 kodeksu pracy stanowi bowiem, iż urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Wydaje się więc, iż w tym obszarze wobec trwających urlopów wychowawczych należy stosować nowe reguły dotyczące wieku dziecka.

Równoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego

Także i ten obszar nie został ujęty przez ustawodawcę w przepisach przejściowych. Obecnie taka jednoczesna absencja rodzicielska jest limitowana do 4 miesięcy, od 02.01.2016r. znika to ograniczenie. W takim przypadku jednak łączny wymiar urlopu wychowawczego nie może przekraczać wymiaru tejże absencji.

Jak należy traktować trwające urlopy? Wydaje się, iż w związku z brakiem regulacji przejściowej, zastosowanie będą miały nowe przepisy, dopuszczające równoczesne korzystanie bez limitów. Przy takiej interpretacji jednak należałoby pamiętać o łącznym maksymalnym wymiarze urlopu wychowawczego, co mogłoby oznaczać w konkretnym przypadku konieczność pomniejszenia o już wykorzystany wspólnie przez rodziców czas.