29.06.2015 r.
4 min

Przepisy przejściowe w najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.06.2015r.
4 min

Zakres przepisów przejściowych

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 18 ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Przepisy przejściowe można podzielić na kilka podstawowych kategorii:

  • zaliczanie umów trwających w dniu wejścia w życie ustawy do czasowego oraz ilościowego limitu,
  • zasady wypowiadania umów na czas określony (w tym długość okresu wypowiedzenia),
  • umowy na czas wykonania określonej pracy – wykreślenie ich z katalogu umów terminowych,
  • konieczność zaktualizowania treści umowy o pracę,
  • obowiązek powiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy,
  • postępowania dotyczące odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz wygaśnięcia umowy o pracę.

Do umów o pracę na czas wykonania określonej pracy, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na działania, które pracodawca będzie musiał podjąć w związku z przepisami przejściowymi.

Obowiązek uzupełnienia treści umowy o pracę

Zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy treść umowy o pracę zostanie poszerzona.

W przypadku bowiem zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, wykonywania pracy przez okres kadencji lub w okolicznościach, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, w umowie określa się ten cel lub te okoliczności, poprzez zamieszczenie informacji o przyczynach obiektywnie uzasadniających zawarcie takiej umowy. W świetle natomiast art. 15 ustawy strony trwających w dniu wejścia w życie ustawy umów o pracę na czas określony zawartych w opisanych powyżej okolicznościach, w terminie 3 miesięcy od tego dnia, uzupełnią te umowy o te informacje.

Obowiązek poinformowania PIP

Z treści nowego art. 25 § 5 wynika, iż pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę na czas określony wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia (art. 25 § 4).

W przypadku umowy o pracę na czas określony trwającej w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, zawartej w celu, o którym mowa w „nowym” art. 251 § 4 pkt 4 ustawy, pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o takiej umowie wraz ze wskazaniem przyczyn jej zawarcia, w terminie 5 dni roboczych od dnia uzupełnienia umowy o pracę o informacje o przyczynach zawarcia tej umowy.

Podsumowując….

Mając na uwadze zakres i doniosłość zmian, warto zwrócić szczególną uwagę na przepisy przejściowe. Pomimo iż stosunki pracy zawarto przed nową ustawą, prawodawca wymaga kilku formalnych aktualizacji. Wspomnieć należy, iż w ustawie przewiduje się, iż brak zawiadomienia PIP o obiektywnych przyczynach leżących po stronie pracodawcy może skutkować nawet odpowiedzialnością wykroczeniową (art. 281 pkt 1a).
 

Zapraszamy na szkolenia:

""