12.12.2017 r.
4 min

Przepisy intertemporalne dotyczące nauczycieli uprawnionych do emerytury na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.12.2017r.
4 min

Zgodnie z dyspozycją art. 21 ustawy nowelizującej nauczyciele, którzy spełnili warunki określone w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz:

  1. przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągnęli wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, albo
  2. od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

– mogą skorzystać z tego uprawnienia po uprzednim rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy albo rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 tej ustawy oraz po zgłoszeniu wniosku o emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 r.

Analizowany przepis ma zastosowanie do nauczycieli, o których mowa w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela, tj. nauczycieli urodzonych między 31 grudnia 1948 r. a 1 stycznia 1969 r. uprawnionych do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:

  1. spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela (posiadanie 30-letniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze; a w stosunku do nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich posiadanie 25-letniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym), w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1383 z późn. zm), zwanej dalej ustawą o FUS, z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz
  2. nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Przy czym art. 21 ustawy nowelizującej dotyczy wyłącznie nauczycieli, o których mowa w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągnęli wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy o FUS, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy nowelizującej, bądź w okresie od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej do dnia 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Nauczyciele, którzy spełniają w/w warunki, będą mogli skorzystać z uprawnienia do wcześniejszego przejścia na emeryturę pod warunkiem rozwiązania, na swój wniosek, stosunku pracy albo rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela (całkowita lub częściowa likwidacja szkoły), art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela (upływ sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym) i art. 20 ust. 7 Karty Nauczyciela (odmowa podjęcia pracy przez Nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym) oraz zgłoszenia wniosku o emeryturę w terminie do dnia 31 sierpnia 2018 r. Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków wyłącza skorzystanie z uprawnienia, o którym mowa w analizowanym przepisie, mimo spełnienia przesłanek podmiotowych.