Tysiące zaświadczeń ZUS od ręki
Od końca maja, w ciągu każdego tygodnia liczba zaświadczeń wystawionych na salach obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrasta średnio o ok. 5 tysięcy. Przez trzy tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali od ręki już blisko 16 tysięcy zaświadczeń. Najwięcej zaświadczeń zostało wystawionych w Warszawie, a w sumie oddziały ZUS w całej Polsce wystawiły już 37,2 tys. zaświadczeń.
Źródło: PIT.pl, ZUS Przeczytaj cały artykuł
FGŚP wypłaci zaległe wynagrodzenia
Już 1 lipca 2010 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 6 maja 2010 roku o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dla byłych pracowników, których roszczenia nie zostały zaspokojone przez likwidatora lub byłego, niewypłacalnego pracodawcę, oznacza to, że będą się oni mogli domagać wypłaty zaległych wynagrodzeń.
Źródło: PIT.pl, VAT.pl Przeczytaj cały artykuł
Będzie łatwiej o urlop ojcowski po adopcji
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji kodeksu pracy w sprawie urlopów ojcowskich. Przewiduje on między innymi, że mężczyźni przysposabiający dziecko będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego do ukończenia przez nie siódmego roku życia. Ojcowie adopcyjni nie będą także dyskryminowani w dostępie do dni wolnych, które mają umożliwić im opiekę nad dzieckiem. Nowe zasady wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r.
Źródło: Gazetaprawna.pl Przeczytaj cały artykuł
Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika
Kodeks pracy precyzyjnie reguluje kwestię możliwości potrącenia należności z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody. Prawo pracy nie dopuszcza w tym zakresie żadnych interpretacji rozszerzających. Autor wskazuje, w jakich sytuacjach pracodawca nie jest uprawniony do potrąceń.
Źródło: Gazeta.pl, Gazeta Podatkowa Przeczytaj cały artykuł
Na łatwy i trudny egzamin szef da jednakowy urlop szkoleniowy
Nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych, które wejdą w życie 16 lipca, budzą wątpliwości wśród pracodawców. Przedsiębiorcy są zdezorientowani i nie wiedzą, czy na każdy kurs mają udzielać wolnego osobom, które wysłali na doszkalanie. Zgodnie z przepisami, pracownik powinien otrzymać sześć dni wolnego na egzamin potwierdzający kwalifikacje.
Źródło: Wp.pl, Rzeczpospolita Przeczytaj cały artykuł