Im krótszy okres dopłat, tym krótsza gwarancja zatrudnienia
Ustawa antykryzysowa przewiduje, że przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z dopłat do wynagrodzeń. Pracownicy, którzy zostaną objęci rządowymi subsydiami, będą chronieni przed zwolnieniem także po ich ustaniu. Jak długo? Przedstawiciele FGŚP zapewniają, że okres ochronny będzie trwał tyle, ile okres otrzymywania rządowej pomocy
Źródło: Rp.pl
Urlop macierzyński a oddanie dziecka do adopcji
Teoretycznie urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko. Autor wyjaśnia, jak przepisy Kodeksu pracy przekładają się na sytuację, w której matka decyduje się na oddanie dziecka na przykład do adopcji.
Źródło: eGospodarka
Podczas ogłoszenia upadłości firma może zwolnić wszystkich pracowników
Jeśli sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest krytyczna, firma ma prawo ogłosić upadłość. Dla pracowników oznacza to zniesienie przepisów ochronnych – cała załoga może zostać zwolniona. Pracodawca nie musi konsultować wypowiedzenia umów bezterminowych z przedstawicielami związków.
Źródło: Twoja Firma, Rzeczpospolita
Czy aby dostać odszkodowanie, trzeba wystąpić o sprostowanie świadectwa
Ekspert wyjaśnia czy pracownik, który nie wystąpił o sprostowanie świadectwa pracy, może później ubiegać się o odszkodowanie. Specjaliści mają rozbieżne opinie – ocena powinna zależeć od indywidualnej sytuacji.
Źródło: Gazetaprawna.pl